Ekonomika studentských organizací aneb Jak se nedostat do křížku s finančákem

Žijeme v zemi se složitou a náročnou byrokracií v oblasti ekonomického fungování organizací, za jejíž nezvládnutí hrozí vysoké sankce. Doba, kdy finanční úřady nechávaly neziskové organizace bez povšimnutí „konati dobro“, je už pryč. Povinnosti a osobní odpovědnost statutárů (předsedů, presidentů…) organizací se díky novému občanskému zákoníku výrazně zvýšily.
Naše zkušenosti s pomocí desítkám studentských spolků ukazují na výrazná pochybení, která mohou vyústit až v exekuci statutárního orgánu, který nekonal, či konal nehospodárně. A vždy, když se vedení snažilo situaci napravit, stáli jsme po jejich boku.
Nejvíce zjištěných problémů u studentských organizací se týká např. práce s pokladnou a účtem, dokladů, likvidace dokladů, živnostenského oprávnění, inventarizace majetku (ano i tiskárna je obvykle majetkem), nedanění (nesprávné rozdělení hlavní a vedlejší činnosti), chybějících směrnic či daňových přiznání.
Pojďte to s námi prodiskutovat na workshop.
- Vymezení spolků,
- Vymezení hlavní a vedlejší činnosti,
- Dotace,
- Dary,
- Účetní závěrka, daň z příjmů,
- DPH,
- Náležitosti dokladů,
- Dohody o provedení práce,
- Dohody o pracovní činnosti,
- Nejčastější problémy,
- Rozsáhlá diskuze, novinky…
Seminář bude veden zkušenou ekonomkou Ing. Evou Šejnohovou, CA, DiS. s rozsáhlými znalostmi právě z akademického prostředí, ve kterém působíme a Ing. Jaroslavem Švecem, který za ACSA řeší desítky problémů ve studentských organizacích a podělí se s vámi o nejčastější chyby a vychytávky, jak jim předcházet.