Současná úloha a postavení studentů na vysokých školách 2004

Co si počít s Boloňou?

Pro čtvrtý ročník konference jsme zvolili základní téma: Co si počít s Boloňou? Věnovali jsme se tedy aktuálním otázkám, které souvisí s reformami v oblasti vysokého školství v rámci tzv. Boloňského procesu. Prostor byl určen vymezení problematiky, definici očekávaných přínosů a také obtížím s vlastní implementací. To vše v oblastech Vysoké školy a studenti a Zabezpečení kvality, tak jak jsou vymezeny v Berlínském komuniké a to s důrazem na části týkající se studentů. 

Hlavním cílem konference je poskytnout prostor pro setkání, prezentaci názorů a výměnu zkušeností nejen ve formě připravených příspěvků, ale i následných diskusí a neformálního setkání v průběhu celé konference. Tento cíl se nám daří naplňovat také díky vysoké účasti zástupců jak z řad studentů, tak i pedagogů a managementu vysokých škol. Konferenci navštívilo 150 účastníků. Vedle reprezentantů všech českých veřejných a státních vysokých škol, jsme přivítali také zástupce několika soukromých vysokoškolských institucí.

Program byl rozdělen do tří tematických bloků. V rámci prvního – Boloňský proces: Co to je a k čemu je dobrý? – reprezentanti odboru vysokých škol Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy představili samotný Boloňský proces, jeho přínosy pro studenty v členských zemích (RNDr. Věra Šťastná ) a informace vztahující se k jeho implementaci v období mezi Berlínským a Bergenským setkáním ministrů na území České republiky (Ing. Josef Beneš, CSc.). Zástupce vedoucího ACSA, MgA. Adéla Jacíková, prezentovala názory na danou problematiku ze strany studentských reprezentantů zemí Visegrádské čtyřky, získané v rámci výzkumu ACSA – Profesionalizace studentských členů akademické samosprávy v zemích V4.

V rámci druhého bloku, Vysoké školy a studenti, jsme se snažili najít odpovědi na otázku Jak posílit skutečné zapojení studentů do řízení vysokých škol? Prof. Emanuel Ondráček, CSc., poradce rektora VUT v Brně, hovořil o podstatě a různých aspektech řízení vysoké školy. Kateřina Špácová z Masarykovy univerzity v Brně představila Výzkum Rady Evropy v oblasti účasti studentů v akademické samosprávě z roku 2003 a o praktickém zapojení studentů do řízení na Univerzitě Hradec Králové informoval kancléř univerzity, Ing. Ondřej Tikovský.

Poslední blok byl věnován Zabezpečení kvality, především pak otázce Jak zahrnout účast studentů do národního systému zabezpečení kvality, včetně vnitřního a vnějšího hodnocení? Doc. Ing. Eva Münsterová, CSc. shrnula aktivity v oblasti zabezpečování kvality vysokého školství od zveřejnění závěrů Berlínského summitu, samozřejmě s důrazem na zapojení studentů a Mgr. Jan Kohoutek z Centra pro studium vysokého školství nabídl přehled způsobů vnitřního a vnějšího hodnocení vysokých škol v České republice. Následovaly tři případové studie - Jana Outratová z Vysoké školy ekonomické v Praze představila anketu uspořádanou k rektorským volbám na své univerzitě; studentskému hodnocení kvality výuky v praxi se věnovali Lucie Kovářová z Univerzity Palackého v Olomouci a Michal Bačovský z Českého vysokého učení technického v Praze. Na závěr představila MgA. Adéla Jacíková další část výše zmíněného výzkumu ACSA, tentokrát zaměřenou na studentské hodnocení kvality v jednotlivých zemích Visegrádské čtyřky. Po prezentaci jednotlivých přispěvatelů následovala živá diskuse s účastníky.

V rámci programu jsme účastníkům nabídli také přehled o činnosti ACSA – kdo jsme, jaká je naše cílová skupina, jaké jsou naše aktivity a plánované novinky v naší nabídce (Mgr. Naďa Matějková). Také jsme podrobněji představili vybrané oblasti naší práce: problémy vysokoškolských studentů a systematizace jejich řešení (Petra Líbalová) a Skupinu mladých projektových manažerů v ČR (Ing. Jakub Schůrek).

Poprvé jsme se také rozhodli doplnit konferenci o doprovodnou akci. S podporou společnosti GTS international jsme uspořádali výstavu studentských organizací Studuj a žij naplno. Jde to zároveň. Na výstavě bylo zastoupeno 26 organizací z celé České republiky, které mohly prezentovat svou činnosti nejen v rámci konference, ale i následujícího týdne, kdy byla výstava přístupná všem návštěvníkům Centra VUT v Brně.

Konferenci pořádalo ACSA za podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky, Centra pro studium vysokého školství a společností GTS international a Coca Cola Beverages ČR. Bližší informace, včetně závěrů konference a fotogalerie, naleznete na těchto webových stránkách v detailech termínu.

Ceny kurzovného
870,- Kč bez DPH (21%) ... vložné, stravné a sborník (povinná položka)
270,- Kč bez DPH (0%) ... ubytování na VŠ kolejích včetně snídaně, z 1. na 2. prosince 2004
270,- Kč bez DPH (0%) ... ubytování na VŠ kolejích včetně snídaně, z 2. na 3. prosince 2004
180,- Kč bez DPH (0%) ... sborník navíc

Aktuálně

Termíny