Současná úloha a postavení studentů na vysokých školách 2005

Pojďme žít a fungovat! Aneb objevování studentských organizací v ČR
Celostátní konference podpořila nejen studentské organizace
Ve dnech 1. a 2. prosince 2005 proběhl 5. jubilejní ročník celostátní studentské konference Současná úloha a postavení studentů na vysokých školách 2005 v prostorách Centra Vysokého učení technického v Brně. Letos nad konferencí převzal záštitu premiér ČR Ing. Jiří Paroubek a tradičně rektor VUT v Brně prof. Ing. RNDr. Jan Vrbka, DrSc., dr. h. c.
Tentokrát byl jako podtitul zvolen název: Pojďme žít a fungovat! Aneb objevování studentských organizací v ČR.“ Účastníci se tedy věnovali problematice studentských organizací, jako jsou akademické senáty, různá studentská sdružení, skupiny studentů kolem časopisů, rady studentů a další. Tato oblast byla zvolena nejen kvůli úloze studentů, kterou hrají na vysokých školách např. podle Boloňského procesu, ale i kvůli reálným pozitivním dopadům na chod celé školy, jaké fungování kvalitní studentské organizace bezesporu má. Právě tito aktivní studenti se obvykle po absolvování školy zapojují do věcí veřejných a pomáhají tak zlepšit život nás všech.
Konference, která byla jedinou tohoto druhu na území Česka, se zúčastnilo přes 160 účastníků – zástupců z řad studentů, pedagogů i managementu naprosté většiny veřejných, ale i státních a soukromých vysokých škol, dále zástupci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky, Centra pro studium vysokého školství, Rady vysokých škol a její Studentská komora.
Hlavním cílem konference bylo poskytnout prostor pro setkání, prezentaci názorů a výměnu zkušeností nejen ve formě připravených příspěvků, ale i následných diskusí a neformálního setkání v průběhu celé konference.
Účastníci se aktivně podíleli na vytváření závěrů konference, které budou prosazovat i po jejím skončení. Shodli se například, že je užitečné, aby vysoká škola podporovala studentské organizace v jejich činnostech, které jsou v souladu s vizí a s dlouhodobým záměrem školy. Studentské organizace pomáhají škole mimo jiné v případech, kdy má nebo by měla vykonávat činnosti směřující ke studentům a chybí jí k tomu lidské a časové zdroje. Studentské organizace dodávají přidanou hodnotu studentům k vlastnímu vzdělání, pomáhají plnit sociální a kulturní potřeby studentů mimo výuku.
Účastníci se také zabývali aktuálními problémy v oblasti vysokého školství. Podpořili „Petici proti omezení samosprávy veřejných vysokých škol a fakult,“ která nesouhlasí s některými ustanoveními v novele zákona č. 111/1998 Sb. o vysokých školách. Postavili se tak proti nepřijatelnému omezení zákonem svěřené samosprávné funkce akademických senátů veřejných vysokých škol a fakult a proti okleštění samosprávy fakult ve vztahu k veřejným vysokým školám, jejichž jsou součástmi. Účastníci tak vyjádřili obavy o zachování demokratičnosti správy našich akademických obcí a tudíž i svobodného života v nich.
Zvláštní doprovodnou akcí byla již podruhé Výstava studentských organizací. Na výstavě bylo zastoupeno 24 organizací z celého Česka, které mohly prezentovat svou činnosti nejen v rámci konference, ale i následujícího týdne, kdy je výstava přístupná všem návštěvníkům Centra VUT v Brně.
Organizátorem konference bylo Akademické centrum studentských aktivit. Akce byla pořádána ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a s Vysokým učením technickým v Brně, za podpory společnosti GTS international a IAESTE.
Prezentace jednotlivých účastníků:
Ing. Josef Beneš a RNDr. Věra Šťastná
Mgr. Stanislava Kucková a MUDr. Jan Bruthans
Doc. Ing. Eva Münsterová, CSc.
prof. Ing. Karel Rais, CSc., MBA
Ing. Jaroslav Švec a Veronika Donthová