Současná úloha a postavení studentů na vysokých školách 2006

Důležité momenty na študákově cestě

Ve dnech 14. - 15. prosince 2006 se uskutečnil již šestý ročník tradiční studentské konference „Současná úloha a postavení studentů na vysokých školách 2006". Nad jedinou akcí tohoto druhu na území ČR konanou v reprezentativních prostorách Vysokého učení technického v Brně převzal záštitu rektor VUT v Brně, prof. Ing. Karel Rais, CSc

V letošním roce byl jako podtitul zvolen název „Důležité momenty na študákově cestě". Účastníci se tak věnovali okamžikům, které jsou pro vysokoškolské studenty významné a ovlivňují jejich cestu vysokou školou. Zabývali se časovým obdobím v životě studenta, které lze vymezit maturitní až státní závěrečnou zkouškou. 

Konference se zúčastnilo okolo 150 účastníků - zástupců z řad studentů, pedagogů i managementu naprosté většiny veřejných, ale i státních a soukromých vysokých škol (celkem bylo přítomno 27 VŠ), dále zástupci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky, Českého národního týmu Bologna Promoters, Rady vysokých školy a její Studentské komory. 

Hlavním cílem konference bylo poskytnout prostor pro setkání, prezentaci názorů a výměnu zkušeností nejen ve formě připravených příspěvků, ale i následných diskusí a neformálního setkání v průběhu celé konference. 

Účastníci se aktivně podíleli na vytváření závěrů konference, které budou prosazovat i po jejím skončení. Shodli se například, že je důležité, aby vzdělávání bylo systematické a kontinuální od základní školy až po vysokoškolské studium a více než dosud podporovalo aktivitu a individuální schopnosti studentů. Dále se shodli na nutnosti lepší komunikace jak mezi středními a vysokými školami, tak mezi vysokými školami a budoucími zaměstnavateli. Doporučili také MŠMT a akreditační komisi zabývat se zpřehledněním, kvalitou a systematizací oborů a jejich náplně nabízených jednotlivými vysokými školami, a usnadnit tak středoškolským studentům rozhodování při výběru vysoké školy. Účastníci vyjádřili názor, že jedním z přístupů pro lepší dostupnost vysokých škol pro slabší sociální skupiny je zkvalitnění pedagogické a poradenské činnosti na základních a středních školách. Shodli se také na nutnosti účinné pomoci studentům s fyzickými či sociálními handicapy. Účastníci konference považovali za nutné prostudovat zprávu expertů „Tertiary Review of Higher Education", vyjádřit se k jejím závěrům a zformulovat doporučení, která by reprezentovala názory studentské obce. Účastníci dále varovali před plíživou ztrátou vlivu studentů na akademickou správu vysokých škol a před unáhleným aplikováním a nesystematickým výkladem doporučení ze zprávy OECD. Přítomní se shodli, že sami studenti by měli zvýšit tlak na vedení univerzit pro zvýšení kvality studijních programů poskytovaných vysokými školami. Účastníci vyzdvihli důležitost studentských organizací pro hladký vstup studenta při přechodu ze střední na vysokou školu a shodli se na potřebě jejich lepší propagace.

Tyto závěry konference sloužily mimo jiné jako zpětná vazba pro činnost Akademického centra studentských aktivit (ACSA), které je dále aktivně prosazuje ve své činnosti, a zaměřuje se na tyto výstupy v některých ze svých projektů. Závěry z předchozích ročníků konference například iniciovaly realizaci tříletého celostátního projektu „Systematizace procesu studentského hodnocení kvality v ČR" či podnítily ACSA k větší osvětě a výuce projektového řízení. 

Zvláštní doprovodnou akcí byla již třetím rokem Výstava studentských organizací. Na výstavě bylo zastoupeno 21 organizací z celé České republiky, které mohly prezentovat svou činnost nejen v rámci konference, ale i v průběhu následujícího týdne, kdy je výstava přístupná všem návštěvníkům Centra VUT v Brně.

Organizátorem konference bylo Akademické centrum studentských aktivit. Akce byla pořádána ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a s Vysokým učením technickým v Brně, za podpory Českého národního týmu Bologna Promoters, Skupiny ČEZ, Poštovní spořitelny a společnosti GTS international. 

Program konference

Shrnutí a závěry konference

Prezentace jednotlivých účastníků:

  1. ">Ing. Milan Vrbík - Výběr vysoké školy
  2. doc. RNDr. Miloslav Švec, CSc. – První kroky na vysoké škole
  3. RNDr. Věra Šťastná – Okénko MŠMT ČR
  4. Bc. Savina Finardi – Studentská komora Rady vysokých škol
  5. MUDr. Jan Bruthans – Vytváření návyků na vysoké škole  
  6. Klára Bendová – Vztahová síť na vysoké škole  
  7. Ing. Roman Kozel, Ph.D. – Spolupráce škol s absolventy
  8. Zuzana Nováková – ACSA  
  9. Zuzana Nováková – Šetření v zemí V4  
  10. MgA. Adéla Venerová – Studentské hodnocení kvality  
  11. doc. Ing. Eva Münsterová, CSc. Poradenství
  12. Roman Matoušek – Zpětné vazby na studentově cestě
  13. Zdeněk Horák - Jak ovlivňuje študákovu cestu prostředí na VŠ
  14. Mgr. Ondřej Tikovský - Motivace studenta k úspěšné cestě
  15. doc. Ing. Peter Ponický, PhD. – Sounáležitost s univerzitou „věc veřejná“
  16. Ing. Pavel Obrdlík, Ing. Stanislava Nechvílová – Zelená univerzita
více

Termín: 14.12.2006 - 15.12.2006

logoCEZ.jpg

Partnerem konference byla Skupina ČEZ


Město a místo konání: Brno, Konference, Centrum VUT v Brně
Adresa místa konání: Antonínská 548/1, 601 90 Brno

Ceny:

  • 980,- Kč bez DPH (21%) ... vložné, stravné a sborník
  • 950,- Kč bez DPH (21%) ... ubytování Continental 13.-14.12. (1 osoba/pokoj)
  • 950,- Kč bez DPH (21%) ... ubytování Continental 14.-15.12. (1 osoba/pokoj)
  • 700,- Kč bez DPH (21%) ... ubytování Continental 13.-14.12. (2 osoby/pokoj)
  • 700,- Kč bez DPH (21%) ... ubytování Continental 14.-15.12. (2 osoby/pokoj)
  • 300,- Kč bez DPH (0%) ... ubytování Hotel Palacký 13.-14.12. (2 osoby/pokoj)
  • 300,- Kč bez DPH (0%) ... ubytování Hotel Palacký 14.-15.12. (2 os./pokoj) OMEZENÝ POČET
  • 250,- Kč bez DPH (0%) ... 2. sborník

Ceny pro studentské a některé akreditované kurzy jsou osvobozeny od DPH.

Pro akce platí závazné storno podmínky.

Přihlašování možné od 30.10.2006 do 11.12.2006
Přihlašování na tento termín již bohužel není z kapacitních důvodů možné. Aktuální termíny naleznete na stránce kurzu Současná úloha a postavení studentů na vysokých školách 2006.
Můžete nám také zanechat vzkaz, my se Vám ozveme, jakmile vypíšeme další termín kurzu.

Soubory obsahující další informace

jak_ziskat_penizky.pdf (88kB) - Jak získat penízky
pozvanka_konference2006.pdf (90kB) - Pozvánka na konferenci
Pozvánka_vystava.pdf (96kB) - Pozvánka na výstavu studentských organizací
organizacni pokyny_final.pdf (124kB) -
fakturační_údaje.pdf (88kB) - Fakturační údaje pro platby konferenčních poplatků
Predbezny_program_konference.pdf (68kB) - Program konference
Program_konference2006.pdf (146kB) - Finální verze programu konference
tisková_zpráva_pokonferenci.pdf (95kB) - Tisková zpráva, včetně závěrů konference
Shrnuti a konference 2006.pdf (264kB) - Shrnutí výsledků konference a oficiální závěry

Organizátoři akce

Ing. Pavel Obrdlík, organizátor

Mezinárodně certifikovaný projektový praktikant, absolvent magisterského programu na UJEP v Ústí nad Labem, obor revitalizace krajiny, zakládající člen a expředseda Studentské unie UJEP, dlouholetý člen Akademického senátu FŽP UJEP a UJEP. Koordinuje projekt Zelená univerzita. Podílí se na organizaci projektu Systematizace procesů studentského hodnocení kvality vysokých škol v ČR a organizuje odborné semináře.

Telefon: +420608255307
E-mail: obrdlik@acsa.vutbr.cz

Mgr. Zuzana Ježková, organizátor

Zástupkyně ředitele, projektová manažerka a lektorka (oblast projektového řízení, soft skills, time management), realizace výzkumných šetření, odborné zaštítění oblasti lidských zdrojů a oboru psychologie, koučování, koordinátorka projektů (např. Zavádění projektového řízení na VŠ, Zlepšování připravenosti studentů na vstup do praxe), mezinárodně certifikovaná projektová manažerka (IPMA® B, PMP®, PRINCE2® Practitioner), absolventka magisterského programu na FF UP v Olomouci, obor psychologie, exprezidentka studentské organizace Česká asociace studentů psychologie.

Telefon: +420541145256
E-mail: jezkova@acsa.cz

Aktuálně

Termíny