Současná úloha a postavení studentů na vysokých školách 2007

Proč (se nechat) hodnotit? aneb Kvalitu vysokých škol můžeme zlepšovat společně

Minulý ročník celostátní konference „Současná úloha a postavení studentů na vysokých školách" byl určen zejména pro ty, jimž není lhostejná kvalita života na jejich VŠ, pro ty, kteří se chtěli dozvědět, jaké existují možnosti v této důležité oblasti, ale hlavně pro ty, na jejichž bedrech leží problematika studentského hodnocení kvality, či se do této aktivity chtějí zapojit.

7. ročník celostátní studentské konference „Současná úloha a postavení studentů na vysokých školách" proběhl ve dnech 29. - 30. listopadu 2007. Na tuto událost, kterou pod záštitou VUT v Brně pořádalo Akademické centrum studentských aktivit (dále ACSA), přijelo rekordních 167 účastníků z řad studentstva, pedagogů a vedení VŠ z celkem 23 českých VŠ, ale i zástupci Studentské komory Rady vysokých škol, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Centra pro studium vysokého školství. Všichni tito lidé cítili potřebu společně rokovat nad tématem konference - studentským hodnocením kvality (dále SHK). Věříme, že se nám i letos podařilo naplnit hlavní cíl konference, tedy poskytnout možnost setkání, prezentace názorů a výměny zkušeností mezi účastníky akce, a vytvořit tak prostor pro zlepšení SHK na našich VŠ.

Program konference byl určen zejména pro ty, kteří se problematikou SHK při své každodenní práci zabývají nebo se do ní chtějí zapojit: studentské reprezentanty (akademické senátory), pedagogy a odborníky, kteří SHK připravují, vedení VŠ, které SHK vyhodnocuje a připravuje z něj závěry. Přednášky vedli lidé, pro něž je problematika kvality na VŠ každodenní záležitostí. Účastníci se dozvěděli, co je vůbec kvalita VŠ, jak je organizováno SHK na různých VŠ a jakými způsoby lze SHK provádět (papírový a elektronický sběr). Posluchači byli rovněž informováni o sociologických principech při výběru formy SHK, o metodice dotazování a motivaci při SHK (jak přimět studenty, aby dotazník vyplnili). Účastníci vyslechli řadu doporučení, jak s výsledky SHK pracovat. Studenti přednesli, co oni sami od SHK očekávají, svůj názor na tuto problematiku představili i členové expertní skupiny projektu ACSA „Systematizace procesu studentského hodnocení kvality na vysokých školách v České republice". Na konferenci byly rovněž poprvé oficiálně představeny výsledky celostátního projektu ACSA „Národní dotazníkové šetření studentů", proběhla panelová diskuze nad tématem „Kvalita ve vysokoškolském zákoně".

Nakonec aktéři akce schválili závěry, kterými se budou oni sami, ale i pracovníci ACSA, řídit. Účastníci souhlasili, že za svou kvalitu je primárně zodpovědná každá VŠ sama. Do hodnocení je nutné zapojit akademickou komunitu a neustále budovat důvěru mezi všemi osobami zainteresovanými v hodnocení. Za jednu z vhodných cest, jak toho dosáhnout, považují SHK. Přítomní se shodli, že variabilita požadavků studentů na obsah vzdělávání je tak obrovská, že se učitel nikdy nemůže zavděčit všem - vedení škol tedy musí předem jasně deklarovat cíle vzdělávání a právě naplňování těchto cílů také hodnotit. Dalším důležitým závěrem bylo, že SHK by mělo být připravováno na základě metod projektového řízení, na VŠ by měl být vytvořen pracovní tým, který se bude SHK systematicky věnovat. Účastníci souhlasí, že je třeba se soustředit spíše na kvalitu sebraných dat než na jejich kvantitu. Pro zúčastněné je klíčovým momentem úspěšnosti SHK motivace, a to nejen studentů, ale také pedagogů a vedení, přičemž každou skupinu motivuje něco zcela odlišného. Významným stimulem je také vytvoření zdravého konkurenčního prostředí mezi jednotlivými VŠ, které je bude přirozeně nutit ke zvyšování kvality. Zásadním prvkem je dobrovolnost SHK. Největší problém byl mezi přítomnými vnímán v nedostatečné práci s výsledky SHK. Při hodnocení pedagogů je důležité, aby si výsledky zpracovali nejdříve sami pro sebe, je nutné též jasně prezentovat prováděná opatření. SHK by mělo být jedním, nikoliv jediným podílem studentské účasti na samosprávě vysokých škol.

ACSA se závěry konference pracuje pravidelně, ty z roku 2004 sloužily jako impuls pro vznik již jmenovaného dlouhodobého projektu „Systematizace procesu SHK na vysokých školách v ČR". Výstupem tohoto projektu byla publikace, obsahující metodiku provádění SHK na VŠ. Na konferenci tuto metodiku obdrželi zájemci z řad reprezentantů studentů, naším cílem je, aby ji obdržela každá organizace na VŠ, která se problematikou SHK zabývá.

Oddych při náročném konferenčním programu zajistil společenský večer a výstava studentských organizací. V soutěži o nejpodařenější panel zvítězily organizace (podle pořadí): BEST Brno při ACSA, Studentská unie ČVUT v Praze, Skupina mladých projektových manažerů a Studentská unie UTB ve Zlíně. Prezentaci všech 22 informačních panelů si návštěvníci Centra VUT v Brně mohou prohlédnout do 2. ledna 2007.

Nad studentskou konferencí, která je již nepostradatelnou součástí akademického roku, převzal záštitu rektor VUT v Brně, prof. Ing. Karel Rais, CSc., MBA. Akce by nemohla být realizována bez materiální podpory MŠMT ČR, VUT v Brně, Českého národního týmu Bologna Experts, společnosti AWD Česká republika, GTS international a Computer Press. Všem účastníkům a partnerům děkujeme.

Akademické centrum studentských aktivit pracuje zejména pro ty studenty, kteří se rozhodli, že vedle svého studia ještě zlepší prostředí a atmosféru na své VŠ, a to např. změnou stanov, kolejního řádu, uspořádáním majálesu nebo filmového festivalu, tj. pro akademické senátory, členy studentských organizací, redaktory studentských časopisů aj.

Závěry konference

Tisková zpráva konference

Prezentace jednotlivých účastníků

Čtvrtek 29. listopadu 2007

OKÉNKO MŠMT ČR, BOLOGNA EXPERTS

CO JE DOBRÉ VĚDĚT NEŽ ZAČNEME

ORGANIZACE SHK

Okénko ACSA - s Vámi i v roce 2007

  • Mgr. Zuzana Nováková - Akademické centrum studentských aktivit

JAKÝMI ZPŮSOBY LZE PROVÁDĚT SBĚR DAT PŘI SHK?

ŘÍZENÁ DISKUSE

  • Lidé v SHK - Mgr. Zuzana Nováková - Akademické centrum studentských aktivit
CO S VÝSLEDKY SHK?
  

Pátek 30. listopadu 2007

NÁRODNÍ DOTAZNÍKOVÉ ŠETŘENÍ STUDENTŮ

PANELOVÁ DISKUSE - KVALITA VE VŠ ZÁKONĚ

OKÉNKO ACSA

více

Termín: 29.11.2007 - 30.11.2007

Partnerem konference byla společnost AWD Česká republika 


Město a místo konání: Brno, Centrum VUT v Brně
Adresa místa konání: Antonínská 548/1, 601 90 Brno
Akce se koná pod záštitou: rektora Vysokého učení technického v Brně.

Ceny:

  • 1 161,- Kč bez DPH (21%) ... Ubytování v hotelu Slovan 29.11.2007, jednolůžkový pokoj
  • 1 161,- Kč bez DPH (21%) ... Ubytování v hotelu Slovan 28.11.2007, jednolůžkový pokoj
  • 990,- Kč bez DPH (21%) ... Konferenční poplatek (vložné, stravné, sborník)
  • 950,- Kč bez DPH (21%) ... !!!Obsazeno!!! Ubytování v hotelu Continental 28.11.2007, jednolůžkový pokoj
  • 950,- Kč bez DPH (21%) ... !!!Obsazeno!!!Ubytování v hotelu Continental 29.11.2007, jednolůžkový pokoj
  • 761,- Kč bez DPH (21%) ... Ubytování v hotelu Slovan 29.11.2007, 2lůžkový pokoj,na kalova@acsa.vutbr.cz jméno 2. spolubydlícího
  • 761,- Kč bez DPH (21%) ... Ubytování v hotelu Slovan 28.11.2007, 2lůžkový pokoj,na kalova@acsa.vutbr.cz jméno 2. spolubydlícího
  • 700,- Kč bez DPH (21%) ... !!!Obsazeno!!! Ubytování v hotelu Continental 28.11.2007, dvoulůžkový pokoj
  • 700,- Kč bez DPH (21%) ... !!!Obsazeno!!!Ubytování v hotelu Continental 29.11.2007, dvoulůžkový pokoj
  • 380,- Kč bez DPH (21%) ... Ubytování v Hotelu Palacký 28.11.2007
  • 380,- Kč bez DPH (21%) ... Ubytování v Hotelu Palacký 29.11.2007
  • 250,- Kč bez DPH (0%) ... Sborník navíc

Ceny pro studentské a některé akreditované kurzy jsou osvobozeny od DPH.

Pro akce platí závazné storno podmínky.

Přihlašování možné od 18.10.2007 do 26.11.2007
Přihlašování na tento termín již bohužel není z kapacitních důvodů možné. Aktuální termíny naleznete na stránce kurzu Současná úloha a postavení studentů na vysokých školách 2007.
Můžete nám také zanechat vzkaz, my se Vám ozveme, jakmile vypíšeme další termín kurzu.

Soubory obsahující další informace

pozvánka_konference.pdf (262kB) - pozvánka na konferenci
průvodní_dopis_konference.pdf (89kB) - průvodní dopis
jak_ziskat_penizky.pdf (86kB) - jak získat peníze na konferenční poplatek
pozvánka_výstava.pdf (87kB) - pozvánka na výstavu studentských organizací
plakát.pdf (115kB) - plakát konference
org._pokyny_konference.pdf (112kB) - organizační pokyny ke konferenci
organizacni_pokyny_final.pdf (286kB) - finální organizační pokyny na konferenci
Program_konference.pdf (140kB) - finální program konference

Aktuálně

Termíny